Cyklus FOR


Hlavná stránka
Produkty
Downloads
Návod začiatočníci
Začíname
Cyklus FOR
Premenné a dátové typy
Rozširujeme a zlepšujeme Delphi
Podmienky (IF a CASE)
Výrazy
Cykly REPEAT a WHILE
Návod pokročilý
C#
Kontakt
Tak po dlhom čase je tu ďalšia kapitola návodu na programovanie. V minulej časti ste vyskúšali funkčnosť Delphi a oboznámili ste sa s jeho prostredím, teraz skúsime niečo ťažšie.
Otvorte si nový projekt a vložte na formulár 2 komponenty Edit (2. ikonka vľavo od tlačítka) a 1 tlačítko, dvojkliknite naň a medzi begin a end napíšte: 

for pocitadlo:=1 to length(Edit1.Text) do  
Edit2.Text:=Edit1.Text[pocitadlo]+Edit2.Text;" 

odporúčam ešte zmeniť tekt na tlačítku na "Obráť" a text v Edit-och na "" (žiadny) a skúste to spustiť...
ERROR: Undeclared identifier. aha niekde je chyba no prv než ju opravíme vysvetlím celý príkaz: príkaz for deklaruje cykluc s presným počtom opakovaní t.j. vieme presne koľko krát sa má vykonať príkaz za slovom do (urob) zdá sa ale, že nevieme aké dlhé slovo užívaťeľ zadá tak prečo to potom vieme? pomôže nám funkcia length (z ang. dĺžka) ktorá vráti dĺžku reťazca (rátajú sa aj medzery, čiarky proste všetko) takže napr. pre slovo delphi by to bolo 6 ako to teda funguje? na začiatku sa premennej pocitadlo priradí 1 a vykoná sa príkaz potom sa pripočíta 1 (=2) a vykoná sa príkaz... až napokon bude výsledok väčší ako číslo za slovom to (z ang. do, po) a vtedy sa nevykoná príkaz ale pokračuje sa ďalej (v tomto prípade ničím keďže je tam end) a v čom máme chybu? Nuž zabudli sme deklarovať (čiže oznámiť výskyt) premennú pocitadlo to urobíme príkazom var pocitadlo :integer; ktorí umiestnime pred begin (a za procedure) vykonajte tak (nad samotnou podstatou sa netrápte o tom sa dozviete v ďalšej časti) a spusťte program napíšte niečo do Edit1 a stlačte tlačidlo. Stlačte ho ešte raz... do kelu! Čo sa to deje? Aha pred príkazom sme nezmazali edit 2 takže napíšte hneď za begin toto: "Edit2.Text:=''"; teraz pôjde všetko ako má.


Poznámky:
for=pre
V Delphi netreba dodržiavať malé veľke písmená ale kôli prehľadnosti (a estetickému dojmu:-)) sa to odporúča
:= je príkaz priradenia čiže do premennej (napr.)pocitadlo vlož hodnotu (napr.) 1. Viac v ďalšej časti
©Martin Habovštiak Stránku navštívilo užívateľov.